Тя е подправка, която се добива от кората на вид лаврово дърво, наречено Cinnamomum, което расте в страни, като Египет. В миналото гърците също са използвали канела, като са ароматизирали виното си. Смята се птицата феникс е свивала гнездото си от клонки канела. В Библия на Иврит се споменава, че канела се е поставяла в светото миро за помазване цар Соломон.
Процесът на добиването на продукта се извършва чрез отрязване на стъблата на дървото. След това се извлича кората и се оставя да съхне. Оформят се ленти, които имат формата на пръчици. Те могат и да се натрошат, за да се получи канела на прах.
Характерният аромат се дължи на мастната част на растението и благодарение на веществото, наречено цинамалдехид, който съдържа повечето от свойствата на подправката, тя е със значителни ползи за метаболизма и здравето.
Съществуват 2 вида канела:
Цейлонска канела, известна също като „истинската“ канела
Касия канела, която в момента е най-популярният сорт
Установено е, че 10 грама канела на прах съдържат:
енергия: 24,7 ккал;
мазнини: 0,12 грама;
въглехидрати: 8,06 грама;
протеини: 0,4 грама.
Освен това, канелата е богата на важни минерали като манган, желязо и калций, а също така, е с високо съдържание на фибри.
Цейлонската канела е мощен антиоксидант
Тези вещества защитават тялото от оксидативни увреждания от свободните радикали. Според едно проучване канелата съдържа висококачествени полифеноли. В същото изследване е била сравнена силата на антиоксидантите на 26 подправки и канелата била победителят сред всички храни, между които риган и чесън.
Служи и като противовъзпалително средство.
Канелата намалява подувания в различни части на тялото, бори се с инфекциите, възстановява увредена тъкан и подобрява симптомите при пациенти с артрит или подагра.
Намалява риска от поява на сърдечни проблеми
Ако съществуват случаи на сърдечно-съдови заболявания в семейството или сте пациент, предразположен на рискове като затлъстяване, висок холестерол и високо кръвно налягане, не се колебайте да консумирате повече канела. Тази подправка притежава способността да намали риска от появата на проблеми със сърцето, които дори могат да причинят смърт. За хората, които страдат от диабет тип 2, 1 гр. канела на ден дава много добри ефекти върху кръвната захар. Тя също така помага за намаляване на „лошите“ нива на холестерола и триглицеридите. Някои изследвания твърдят, че увеличава количеството на „добрия“ холестерол и че също така намалява хипертонията. Всичко това помага да се радвате на по-здраво сърце.
Цейлонската канела регулира нивата на захари в кръвта и по този начи помага на диабетно билни и се ползва като превенция срещу диабет.
Намалява дегенеративните заболявания
Невродегенеративните проблеми се характеризират с прогресивна загуба на функцията или структурата на мозъчните клетки. Двете най-често срещани заболявания са болестта на Алцхаймер и Паркинсон. Двата компонента, открити в канелата, имат способността да инхибират натрупването на протеин в мозъка, което предизвиква Алцхаймер, и освен това защитава невроните, подобрява моторните функции и нормализира нивата на невротрансмитери в пациенти с Паркинсон.
Предпазва от рак
Ракът се причинява от неконтролируем растеж на злокачествените клетки. Връзката между приемането на канела и намаления брой пациенти с това заболяване е изследвана в продължение на години, както и подобрението на тези, които страдат от него. Накратко – различни проучвания сочат, че подправката може да е страхотно домашно лекарство за превенция на рак.
Канелата намалява превръщането на кръвоносните съдове в тумори, което причинява смъртта на „добрите“ клетки. Когато свободните радикали са изхвърлени, тя предпазва от рак на дебелото черво, което е много често срещано заболяване.
Тя е мощен дезинфектант, борещ се с различни бактерии и гъбички.
Главната активна съставка в канелата (цинамалдехид) се бори с някои видове инфекции, като такива на дихателните пътища, причинени от гъбички, потиска растежа на бактериите, като салмонела, предотвратява зъбни кариеси и лош дъх.
Чай от цейлонска канела
Един от най-приятните начини за консумация на канела в по-големи количества, е под формата на ароматен чай.
Ето как можете да си приготвите чай от канела:
най-лесният и най-ефективният метод е да поставите една цяла пръчка канела (за предпочитане цейлонска) в около 200-300 мл вряща вода. След като леко се поохлади, добавете лъжичка мед и изпийте;
ако нямате канелени пръчици, може да използвате канела на прах – добавете 1 чаена лъжичка канела в около 300-400 мл вряща вода, оставете да поври около 5 минути, след което прецедете през фина цедка или марля.
Рецептата е особено ефективна и при синдром на раздразненото черво и при подуване на корема. Много добро допълнение към канеления чай е парче джинджифил или резанче лимон.