Всеки ден от Страстната седмица християните наричат Велик. По традиция в първия ден от седмицата в българския дом започва голямо Великденско почистване – на дома, на градинките, за да се посрещне предстоящия празник подобаващо.вода.
На Велики понеделник Христос влезнал в храма в Йерусалим и разгонил хората, които търгуват в него. На този ден можем пре спокойно можем да се замислим за лицемерието и користолюбието. През великият понеделник е разрешено да се яде само хляб, плодове и зеленчуци, а манастирският устав предвижда пълно въздържание от храна.
Във втория ден на Страстната седмица – Велики вторник, се допуска приемът на сурова храна без растително масло. Според църковния обичай това е ден на поучения и последни нравствени наставления. На този ден е добре да се замислим за добродетелите. Защото мъдър е този човек, който осъзнава, че е добър, не ако има само една добродетел, а много такива.
На Велика сряда Иуда /Юда/ уговаря да предаде Исус за 30 сребърника. Това е ден, в който можем да се замислим за хората около нас, някои дори и грешни искат да изкупят греховете си, но ние не им даваме възможност, други наши приятели правят сделки с любовта ни. Храната отново трябва да е в сурово състояние и без мазнина.
Във Велики четвъртък започват основните приготовления за Възкресение Христово. Вярващите боядисват яйца. Наричан още Чист четвъртък, в този ден християните се стараят не само да изчистят душата си, но и тялото, като се измиват по изгрев Слънце. Традиционно на масата се сервира хляб и сол.
В скръбния Велики петък, традиция повелява да си припомним страданията на Спасителя, неговата смърт и последвалото погребение. Това е денят, в който Исус Христос е разпънат на кръста. Не се работи, строго са забранени песните и веселбите. До изнасянето на вечерната служба в църквата на плащеницата, миряните трябва да се въздържат от приемане на храна,разбира се ако здравето го позволява. Малки деца, бременни, както и болни трябва да внимават с гладуването. Това е денят с най-строг пост през целия период на Великите пости. Народните обичаи повеляват в този ден да се мине под маса. Такава се поставя пред олтара в църквата в петък преди обяд. Така човек символично се пречиства от своите грехове и оставя всички тежести и проблеми в ръцете на Бога. По време на Разпети петък постът в Православната църква е особено строг – тогава не се яде и не се пие дори вода.
Във Великата събота е прието да се правят обредни хлябове, козунаците и другата храна, приготвена за Възкресението Христово. Масата трябва да е отрупана и пищна, като за празник. Това е предпоследният ден от Страстната седмица, в която се разказва как Христос слязъл в Ада. Великденския хляб е символ на христовата плът, а който не е успял да боядиса яйца в четвъртък може да го направи сега.
На този ден има обичай жените да посещават гробищата, за да раздават боядисани яйца и хляб за душите на мъртвите. До обяд се разрешава домакинската работа, която следобед се забранява напълно. Велика събота е и последният ден, в който могат да се боядисват яйцата за Великден. Пасхалната служба за Възкресение започва малко преди полунощ, а точно в 00.00 часа водещият службата свещеник трикратно възвестява възкресението на Христос с думите: „Христос воскресе”, на което богомолците отговарят: „Во истина воскресе”.
След тържествената служба, известяваща Възкръсването на Христос, хората се отправят към домовете си със запалена свещ в ръка.
Велика Неделя – Великден
Сутринта в неделя всички отново отиват на черква за тържествената великденска литургия. След църква се сяда на празничната трапеза, на която има козунак и шарени яйца. Така свършва и Великденския пост. Чукането с яйца е за здраве и радост на децата. Първото червено яйце, наречено за Богородица, се оставя до семейният иконостас до следващия Великден.
Забранено е в дните на страстната седмица да водим и пищен и охолен начин на живот, също така да нагрубяваме и обиждаме ближните си, да лъжем, крадем и допускаме грешки. Не бива и да проявяваме суета. През Страстната седмица следва да избягваме и негативните прояви като бездушност, завист и да носим тревога в сърцето си.
Бъдете благословени!