Мащерката притежава спазмолитично, което се дължи основно на флавоноидите ѝ, и отхрачващо действие, което има заради терпеноидите в нея. Това я прави подходяща за прилагане при лечение на остър бронхит и дори магарешка кашлица (коклюш).
Известно е, че допринася за подобряване функционирането на бронхиалните реснички и се отразява благоприятно на бронхиалната лигавица.
Мащерката е растение, което има около 350 разновидности. От хилядолетия е използвана от човека, сред традиционните е за българина. Прилага се и с кулинарна, и с лечебна цел.
В древността давали мащерката при тъга и меланхолия, за възвръщане на тонуса, позитивността към живота, за нови жизнени сили, дори за кураж…
Мащерката принадлежи към семейството на ментата. Цветчетата ѝ са дребни, в различни нюанси на лилавото, розовото и бяло. Независимо от мъничкия им размер по-голяма част от тях отделят примамлив нектар, който пчелите използват за производството на също толкова ароматен мед. Листата могат да бъдат с различни форми и нюанси на зеленото.