fbpx

Ние притежаваме повече бактерии в храносмилателната си система, отколкото клетки в тялото си. Може и да не съзнаваме този факт, но тези добри бактерии правят много, като ни позволяват да се облагодетелстваме от витамините, които приемаме. Те действат и като предна линия за защитата ни от други микроорганизми. За съжаление съвременният начин на живот често пъти унищожава приятелските колонии чрез стрес или лекарства и най-вече с използването на антибиотици. Затова е важно храносмилателният тракт да се населява повторно с естествена флора, като се храним с естествени храни с високо съдържание на бактерии, такива като темпе и кисело мляко.

Приготвяне на храната

Когато се приготвя храната, е важно да се увеличи до максимум смилаемостта, без да се променя целостта на клетъчната структура. Това означава избягването на дразнещите храни, на храни, приготвени в микровълнови печки, и на прегорелите храни.

Много храни могат да бъдат изстисквани или да се ядат сурови, защото готвенето унищожава важни ензими. Когато се готви, задушаването е за предпочитане пред варенето, вареното с два-три сантиметра вода е по-добро от варенето с десет сантиметра вода, а варенето пет минути е по-добре от варенето двадесет минути. Сготвените храни е добре да се приемат в състояние, най-близко до естественото. Например замразеният грах е за предпочитане през варения или консервирания. Видът на съда за готвене е също много важен. Алуминиевите съдове трябва да се избягват, защото алуминият влиза в храната и може да доведе до сериозни здравословни проблеми.

Билки

Природата ни дарява с голямо разнообразие от билки за засилване на храносмилането и за преодоляване на ежедневните проблеми. Хората с храносмилателни проблеми трябва да имат предвид следното:

Алое вера

Ценните фитохимикали, съдържащи се в алоето, могат да помогнат за коригирането на много хронични състояния, включително лошо храносмилане, малабсорбция, синдром на пропускащите черва, статично дебело черво и язвен колит.

Лайка

Това е леко, но високоефекасно лекарство против синдрома на възпалените черва и други храносмилателни нарушения, придружавани от нервност. Една лъжичка изсушена лайка се залива с гореща вода и се запарва няколко минути. Подсладен с мед, това е вкусен облекчаващ чай, който може да се пие през деня, между храненията и преди сън.

Копър

Копърът помага за облекчаване на газовете, спазмите и трудното храносмилане. Може да се приема като чай или чрез дъвчене на семената му.

Джинджифил

Чаша джинджифилов чай с пчелен прополис и суров необработван с топлина мед сутрин ще подсили организма и ще предизвика добро храносмилане.

Коприва

Копривата е добър чай при диария. Обикновено диарията се причинява от загуба на микроелементи, а копривният чай е добър източник на тези минерали, така както и на хлорофил.

Овес

Овесеният чай облекчава нервния стомах и засилва слабата храносмилателна система.

Риган

Известен е със затягането на стомаха и спиране на газообразуването.

Сладник

Сладникът е билка срещу киселини и язви. В действителност тя е полезна за стандартно лечение на стомашни язви и язви на дванадесетопръстника. Сладникът стимулира производството на простагландини, които помагат за оздравяването на целия стомашно-чревен тракт, но най-вече на стомаха. Деглициниризирана форма на екстракта предотвратява повишаването на кръвното налягане. Приемането на сладник три-четири пъти на ден води до значително подобрение.

Билките, стимулиращи активността на черния дроб, подобряват и храносмилането. Това са камшичето, глухарчето, киселият трън, дивият ямс и магарешкият трън. Билките, които омекотяват и покриват храносмилателния тракт са слезът, звездицата, лопенът, живовлякът. Други билки: лют пипер, корени от тинтява, жен-шен, хидрастис (периодично), подбел, лобелия, кора от дива череша, лимонка, бряст, пелин и клиновиче.

Добавки

Добавките дават допълнителна поддръжка на организма. Добре е да се започне бавно и да се достигне постепенно до оптималното ниво. Добавките се приемат под компетентното лекарско ръководство.

Фунгициди

Тези естествени алтернативи на антибиотиците могат да помогнат за отстраняване на паразитите и гъбичките. Екстрактът от семената на грейпфрут, чаят от pau d’arco, чесънът и различните хомеопатични лекарства притежават противогъбично действие. Понякога лекарите предписват и противогъбични лекарства, като нистатин или дифлукан. Противогъбичните лекарства действат най-добре, когато се придружават от диета без гъбички.

Антиоксиданти

За поддържане на храносмилателната система човек се нуждае от над 800 единици витамин E, от 1 до 6 г витамин C и между 25000 и 50000 единици бетакаротин. Пациентите със сериозни чревни възпаления могат да приемат по-високи дози хранителни вещества по венозен път. На човек може да се даде 20000 мг витамин C като начало и да се стигне до 50000 мг. Освен това могат да се използват хранителни вещества, като магнезий, витамин B, глутатион и глицерин.

Биофлавоноиди

Витамин C действа по-добре съвместно с биофлавоноидите. Кверцетинът и пикногенолът са от изключително значение заради противовъзпалителните и имуностимулиращите си свойства. Обикновено се препоръчват по 300 мг кверцетин и 25 мг пикногенол три пъти на ден.

Коензим Q10

Възпаленията реагират добре на това хранително вещество, когато се приемат 50–100 мг два или три пъти дневно.

Храносмилателни ензими

Стомашните или панкреатичните ензими могат да бъдат полезни за храносмилането.

L-Глутамин

L-глутаминът подхранва и действа здравословно на лигавиците на тънките черва и е особено полезен за пациенти, които губят тегло. Необходими са около 3–10 г. И тъй като това е голямо количество, глутаминът трябва да се приема под лекарско наблюдение.

Магнезий

Хората, склонни към запек, често пъти страдат от липса на този елемент. Приемането на 200–300 мг магнезий два пъти дневно не само ще помогне на перисталтиката, но и ще попълни липсата при много от пациентите.

Омега-3 мастни киселини

Многобройни проучвания доказват, че рибеното масло има противовъзпалителен ефект. Могат да се приемат 100–2000 мг 2–3 пъти на ден с храната. Приемайте по-малка доза, ако се получава оригване или повдигане.

Ментово масло

Клиничните изследвания показват, че ментовото масло намалява спазмите на дебелото черво. Една капсула ментово масло може да се приема два или три пъти на ден за преодоляване на дискомфорта. Някои от пациентите може да изпитат парещо усещане в правото черво, което означава, че терапията трябва да се преустанови. Вместо това трябва да се приема чай от лайка.

Пробиотици

Преведено, името означава „даване на живот“ и се отнася за здравословните бактерии в храносмилателната ни система. Стотици изследвания показват че Lactobacillus acidophillus, Bifidobacterium bifidum и фруктоолигозахаридите подобряват здравословното състояние. Те са изключително важни след антибиотична терапия, вагинални гъбични инфекции и инфекции на отделителната система.

Семена от псилиум и житни трици

Тези продукти са полезни за преодоляване на запека, когато богатата на целулоза храна не помага. Житните трици трябва да се използват от хора, които не страдат от алергия към житото.

Дезинтоксикацията на червата и освобождаването от токсините е първата важна крачка за много хора с чревни неразположения. Докато това не се направи, няма да помогне нито една от хранителните добавки. Дезинтоксикацията се извършва по много начини. Бентонитът е подобна на глина субстанция, използвана като напитка, която извежда токсините от дебелото черво. Терапията на дебелото черво също елиминира натрупаните фекалии и възстановява функцията на тъканите и органите. Някои лекари поставят пациентите си на прочистващи диети, състоящи се от хипоалергични храни, докато организмът отново е в състояние да приеме някои храни на ротационен принцип. Пълното парентерално хранене, или храненето по венозен път се използва в екстремни случаи за успокояване на дебелото черво, преди да се изпробват други начини за прочистване. Това са отлични методи за лечение на претоварената храносмилателна система.

Намаляване на стреса

Слабите потрепвания в стомаха са индикатор на това какво мислите и чувствате. Големият нервен възел, известен като слънчев сплит, се намира в областта на стомаха. Когато нервите ни са опънати, пръв реагира той. Затова имаме и чревни реакции.

Най-добрият начин да се справим с психическите и емоционалните си проблеми е да открием източника им. Когато напрежението се свърже с яснотата на мисълта, налице се много техники, за да се преодолее този стрес. Това са медитацията, биологично обратната връзка, йогата, тай-чи, хипнозата и техниките за дишане. Не забравяйте да отделяте всеки ден време за нещата, които ви харесват, като градинарство, свирене на музикален инструмент, както и за качественото общуване с приятелите и семейството, което също е важно за доброто ни храносмилане и за цялостното ни здравословно състояние.

Разпродажба!
Разпродажба!
Разпродажба!
Разпродажба!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

error: Content is protected !!
Cart
Your cart is currently empty.